Atopowe zapalenie skóry u dziecka - czym smarować?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - czym smarować?

Atopowe zapalenie skóry (inaczej nazywane AZS lub egzemą) może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u niemowląt i dzieci. Należy pamiętać, że głównym zadaniem skóry jest ochrona organizmu przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak bakterie czy alergeny. AZS to przewlekła choroba zapalna i zaburzenie funkcjonowania skóry jako bariery ochronnej, a dokładnie jej zewnętrznej części, czyli naskórka.
Co to są dermokosmetyki?

Co to są dermokosmetyki?

Z pewnością nie raz zastanawiałaś się, co to są dermokosmetyki? Otóż to kosmetyki z pogranicza medycyny i kosmetologii powstające na bazie połączenia wiedzy z tych dwóch dziedzin, z myślą o konkretnych problemach skórnych. Najłatwiej można je sklasyfikować jako kosmetyki dermatologiczne.
Retinol, czy dla każdego?

Retinol, czy dla każdego?

Retinol to czysta forma witaminy A stymulująca komórki do odnowy i kojarzona głównie z walką ze zmarszczkami. Jednak jej działanie jest znacznie szersze – sprawdź czy znasz wszystkie jej zalety? Retinol jest jednym z najlepiej przebadanych składników o działaniu przeciwstarzeniowym, stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych. W czym tkwi jego sekret?
Trądzik – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?

Trądzik – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry - ocenia się, że dotyka ok. 80% młodzieży, borykają się z nim zarówno chłopy, jak i dziewczyny. Jednak problemy z trądzikiem dotyczą nie tylko osób w okresie pokwitania, mają je również dorośli, głównie kobiety w wieku 30-40 r.ż. Trądzik pojawia się najczęściej w strefach bogatych w gruczoły łojowe, takich jak strefa T na twarzy, obejmująca okolice brody, nosa, czoło, a także na plecach, ramionach czy dekolcie.
Stres oksydacyjny, a trądzik.

Stres oksydacyjny, a trądzik.

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest stres oksydacyjny – to stan zaburzonej równowagi w organizmie między wolnymi rodnikami, stanowiącymi uboczny produkt przemiany metabolicznej, a przeciwutleniaczami. Co to jednak w praktyce oznacza?