Retinol, czy dla każdego?

Retinol, czy dla każdego?

Retinol to czysta forma witaminy A stymulująca komórki do odnowy i kojarzona głównie z walką ze zmarszczkami. Jednak jej działanie jest znacznie szersze – sprawdź czy znasz wszystkie jej zalety?

Retinol jest jednym z najlepiej przebadanych składników o działaniu przeciwstarzeniowym, stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych. W czym tkwi jego sekret? 

„Witamina A działa na organizm wielokierunkowo. Jedną z jej cech jest działanie złuszczające, a dokładniej zmniejszające przyleganie i ułatwiające złuszczanie korneocytów. Złuszczając zrogowaciały naskórek retinol stymuluje komórki do odnawiania się, a jednocześnie ułatwia działanie witaminy A w głębszych warstwach skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, poprawia się funkcjonowanie żywej warstwy skóry. Już po kilku tygodniach stosowania skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, zwiększa się jej gęstość. Drobne zmarszczki znikają, a głębsze ulegają spłyceniu. Co więcej, retinol normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza przetłuszczanie się skóry i ogranicza komedogenezę, a odblokowując pory wpływa hamująco na tworzenie się zaskórników. Dzięki tym cechom kosmetyki zawierające retinol lub jego pochodne, sprawdzą się nie tylko w kuracjach anty-aging, ale i w pielęgnacji cery tłustej i ze skłonnością do trądziku.” –  mówi dr n. med. Marcin Zakrzewski, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, właściciel Kliniki Zakrzewscy w Katowicach www.klinikazakrzewscy.pl .

Czysta witamina A wykazuje słabą stabilność na światło i utlenienie, dlatego przemysł kosmetyczny chętnie sięga po pochodne retinolu, takie jak  palmitynian, octan retinolu czy retinyl retinoate, które wykazują takie same wielokierunkowe właściwości co retinol, ale charakteryzują się lepszą stabilnością chemiczną.  

Dlaczego warto stosować retinol i jego pochodne?

Retinol przyspiesza proces odnowy skóry, który spowalnia wraz z wiekiem. Wspomagając produkcje kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego wpływa na jakość skóry, m.in. na poprawę jej elastyczności i zwiększenie gęstości. W wyniku kuracji retinolem drobne zmarszczki znikną, a głębsze ulegną spłyceniu – cera ulegnie wygładzeniu.  

Działając złuszczająco i hamująco na aktywność melanocytów, oraz zmniejszając ilość melaniny w skórze wpływa na rozjaśnienie przebarwień i zapobiega nierównomiernemu rozkładaniu się barwnika w skórze, wyraźnie wyrównując jej koloryt. 

Retinol wykazuje również silne działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza powstawanie zaskórników. 

Retinol przyczynia się do polepszenia struktury warstwy rogowej naskórka, tym samym wpływa na wzmocnienie funkcji ochronnych skóry. 

Retinol i jego pochodne to jedne z najskuteczniejszych substancji aktywnych wykorzystywanych w preparatach kosmetycznych. Jednak efektem ubocznym wysokiej aktywności witaminy A może być podrażnienie skóry, dlatego najlepiej zacząć swoją przygodę z kosmetykami z retinolem od stosowania ich co 2-3 dni, a następnie stopniowo zwiększać częstotliwość. 

Ponieważ retinol może powodować przejściowe przesuszenie naskórka – podczas kuracji nim warto używać łagodnych kosmetyków nawilżających, a w przypadku pojawienia się podrażnień, silnych przesuszeń – zintensyfikować stosowanie preparatów bogatych w składniki łagodzące i nawilżające.