W jaki sposób zadbać o skórę znajdującą się pod maseczką ochronną?

W jaki sposób zadbać o skórę znajdującą się pod maseczką ochronną?

Od 16 kwietnia 2020 roku na terenie całego kraju obowiązuje konieczność zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Działanie takie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, ponieważ na chwilę obecną nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie COVID-19. Maseczki ochronne stały się nieodłącznym elementem naszego ubioru wyjściowego i raczej nic nie wskazuje na to, abyśmy szybko mogli o nich zapomnieć. Niestety częste noszenie maseczki ochronnej nie wpływa pozytywnie na stan naszej skóry – mogą pojawić się na niej podrażnienia i otarcia, a osoby cierpiące na różnego rodzaju dermatozy mogą zaobserwować znaczne nasilenie objawów chorobowych. Jak wobec tego zminimalizować negatywne skutki noszenia maseczki ochronnej?

Wybór odpowiedniej maseczki ochronnej

Na początku należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej maseczki ochronnej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem zapewniającym ochronę przeciwwirusową zarówno dla osoby noszącej jak i otoczenia są maski z filtrami FFP3. Niestety ich wadą jest konstrukcja z tworzywa sztucznego, która przy częstym i długim użytkowaniu może podrażniać skórę. Bezpieczne pod względem higienicznym są jednorazowe maseczki chirurgiczne, które wymienia się co kilka godzin, natomiast nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Kolejną możliwością jest zakup maseczki ochronnej wielokrotnego użytku. Obecnie nie ma żadnego problemu z dostępnością tego typu maseczek, a wręcz przeciwnie – wybierać można w wielu wzorach, kolorach i materiałach.

Najważniejszym elementem, którym należy się kierować przy doborze takiej maski, jest materiał, z którego jest wykonana. Powinna to być tkanina naturalna, zapewniająca łatwość oddychania i niepodrażniająca skóry – odpowiednia będzie bawełna (najlepiej organiczna). Oprócz tego maseczka powinna posiadać kieszonkę na filtr, zazwyczaj z fizeliny. Maseczki z tkanin z dodatkami syntetycznymi dobrze wyglądają, ale równocześnie mogą utrudniać oddychanie i odprowadzanie wilgoci spod materiału, co powoduje powstanie na skórze środowiska sprzyjającego nadkażeniom drobnoustrojami. Kolejnym ważnym elementem jest krój – maseczka nie powinna być zbyt opięta, aby za mocno nie ocierała skóry. Warto również zwrócić uwagę na sposób mocowania maseczki – najlepsze będą te wiązane na troczki, które można dowolnie wyregulować, lub te z gumkami wyprofilowanymi w ten sposób, aby nie wbijały się w skórę za uszami. Gumki nie powinny być ani za cienkie, ani zbyt grube, ponieważ powoduje to dyskomfort w ich użytkowaniu. Osoby ze skórą szczególnie wrażliwą i alergiczną powinny również unikać kolorowych maseczek, ponieważ barwniki użyte do produkcji tkanin mogą wywoływać uczulenia.

W jaki sposób prać maseczkę wielorazowego użytku?

Aby maseczka mogła spełniać swoją funkcję ochronną, a tym samym nie wpływała negatywnie na stan skóry, należy pamiętać o wypraniu maseczki po każdym jej użyciu. Te bawełniane powinny być wyprane w temperaturze 60 stopni, a następnie wygotowane we wrzącej wodzie przez co najmniej 10 minut. Proces ten może wpływać na szybkie uszkodzenie elementów maseczki wykonanych z gumy, dlatego jeżeli posiada ona tego typu mocowanie, lepszym wyborem będzie po prostu wyprasowanie bawełnianej części maski.

Jaki wpływ na skórę może mieć noszenie maseczki ochronnej?

Noszenie nawet cienkiej, bawełnianej maseczki utrudnia cyrkulację powietrza i powoduje powstanie pod nią ciepła i wilgoci – jest to środowisko, w którym różnego rodzaju drobnoustroje mają idealne możliwości do rozwoju i ekspansji. Warunki takie przyczyniają się do zwiększenia produkcji łoju, co może również powodować powstawanie zaskórników i trądzikowych zmian zapalnych. Na takim podłożu może rozwinąć się również łojotokowe zapalenie skóry. Dodatkowo wskutek oddychania, po niedługim czasie, materiał staje się mokry, co może być przyczyną powstania odparzeń.

Zaburzenie naturalnej mikroflory bakteryjnej skóry oraz ścieranie przez maseczkę ochronnej warstwy hydrolipidowej jest szczególnie niebezpieczne dla osób ze skórą suchą i atopową. Taka skóra już sama w sobie jest mniej odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne niż skóra zdrowa, a jeżeli będzie ona narażona na częste otarcia spowodowane noszeniem maseczki, poskutkuje to podrażnieniem, wysuszeniem oraz nadkażeniem bakteryjnym.

W jaki sposób przygotować skórę do noszenia maseczki ochronnej?

Aby nie dopuścić do pogorszenia stanu cery, należy ją odpowiednio przygotować przed nałożeniem maseczki ochronnej. Niezależnie od typu skóry, pierwszym krokiem powinno być zawsze oczyszczenie. Dla osób ze skórą suchą, atopową, wrażliwą, naczyniową odpowiednim wyborem będzie łagodny żel myjący bez dodatku barwników i substancji zapachowych np. Rosacure gentle cleansing gel. Z kolei osoby ze skórą tłustą i trądzikową powinny wybrać preparat o właściwościach seboregulujących i przeciwbakteryjnych np. Aknicare gentle cleansing gel. W kolejnym etapie skórę należy nawilżyć i zabezpieczyć – w tym celu należy zastosować lżejszy krem nawilżający lub cięższy natłuszczający.

Osoby ze skórą suchą i wrażliwą powinny wybrać odżywczy krem natłuszczający zawierający substancje uzupełniające barierę hydrolipidową takie jak ceramidy, cholesterol czy kwas hialuronowy oraz składniki o działaniu regenerującym i łagodzącym takie jak pantenol, alantoina czy witamina E np. Nutritime plus.

Dla osób ze skórą normalną i mieszaną odpowiednim wyborem będzie krem nawilżający z ceramidami, kwasem hialuronowym i mlekowym, jak np. Hydratime plus, natomiast osoby ze skórą tłustą i trądzikową przy wyborze preparatu nawilżającego powinny również zwrócić uwagę na jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe oraz przeciwzaskórnikowe np. Aknicare cream.

Kolejną kwestią jest makijaż. Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z makijażu twarzy lub jego ograniczenie. Należy pamiętać, że ciężkie podkłady i pudry to kolejna warstwa, która poza pielęgnacją znajduje się na skórze pod maseczką. Zamiast podkładu można wybrać pielęgnacyjny krem koloryzujący odpowiednio dobrany do typu skóry np. Aknicare cream teintee clair lub Rosacure intensive teintee clair. Wykonując makijaż najlepiej skupić się na oczach, które są w tym wypadku najbardziej przykuwającym wzrok elementem twarzy.

Po zdjęciu maseczki ochronnej nie należy zapominać o usunięciu ewentualnego makijażu i oczyszczeniu skóry. W tym wypadku można zastosować płyn micelarny, najlepiej taki, który jest przeznaczony do skóry wrażliwej i nie będzie dawał efektu przesuszenia np. Sensicure PWS Physio Water System. W kolejnym etapie skórę najlepiej jest oczyścić za pomocą żelu. Jeżeli na skórze powstały otarcia lub odparzenia, powinno się o nią zadbać, nakładając w te miejsca odpowiednie maści czy kremy zawierające cynk, pantenol lub sukralfat. Należy również mieć na uwadze, że w tym czasie nie dla każdego odpowiednie będą kuracje preparatami z silnie działającymi składnikami aktywnymi takimi jak np. retinol, który poza działaniem rewitalizującym i przeciwzmarszczkowym może również uwrażliwiać skórę. Bezpiecznym wyborem natomiast, będzie zastosowanie kremów nawilżających, wzbogaconych o antyoksydacyjne i regenerujące składniki aktywne.

Należy również pamiętać, że poza noszeniem maseczki ochronnej, w profilaktyce przeciwwirusowej niezwykle istotne jest dokładne i częste mycie rąk oraz ich dezynfekowanie odpowiednim żelem np. Cleancare gel, który warto jest mieć przy sobie w każdej sytuacji.

Produkty wspomniane w artykule są dostępne na www.dermakrem.pl