Czy słońce leczy trądzik?

Czy słońce leczy trądzik?

Wiele osób dotkniętych problemem trądziku pospolitego obserwuje poprawę stanu swojej skóry w okresie letnim. Słońcu przypisuje się korzystny wpływ na zmniejszenie ilości krost i grudek oraz normalizację wydzielania sebum. Czy zatem można stwierdzić, że słońce leczy trądzik?

Promieniowanie słoneczne oddziałuje na skórę każdego z nas w podobny sposób. Bezdyskusyjną korzyścią wynikającą z jego działania jest wytwarzanie w skórze witaminy D, która normalizuje procesy zapalne, hamuje rozwój reakcji alergicznych oraz wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli zmniejszające uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Ponadto promieniowanie UV wpływa na zmniejszenie łojotoku, pogrubienie warstwy rogowej i przesuszenie naskórka co może być odbierane jako korzyść przez osoby z trądzikiem pospolitym. Dodatkowo słońce wykazuje działanie immunosupresyjne na skórę, co oznacza, że osłabia funkcjonowanie skórnego układu odpornościowego (ang. SIS – Skin Immune System). Działanie takie daje chwilową poprawę stanu zdrowia chociażby u osób cierpiących na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. W przypadku trądziku pospolitego promieniowanie UV wygasza procesy zapalne, co może przełożyć się na stopniowe zanikanie guzków, krost czy grudek. Na tym prawdopodobnie kończy się lista korzystnego wpływu promieniowania UV na skórę dotkniętą trądzikiem.

Wczesna jesień jest czasem, kiedy do dermatologów zgłasza się ogromna ilość pacjentów z trądzikiem. Pogorszenie stanu skóry często wynika z nieprawidłowej pielęgnacji w okresie letnim i nieodpowiedniego podejścia do ochrony przeciwsłonecznej. Poza nasileniem objawów choroby mogą pojawić się również przebarwienia, a nawet blizny. Co zatem zrobić, aby zarówno w lato jak i w okresie późniejszym cieszyć się piękną cerą bez niedoskonałości?

Jeżeli problem jest zdiagnozowany przez lekarza dermatologa to najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest stosowanie się do jego zaleceń pod kątem leczenia i pielęgnacji. Wiele doustnych leków stosowanych w przebiegu trądziku pospolitego wykazuje działanie uwrażliwiające skórę na promieniowanie UV, są to m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin, pochodne witaminy A, izotretinoina. Jeśli leczenie tymi substancjami obejmuje okres letni to bezwzględnie należy pamiętać o unikaniu ekspozycji na słońce. Odpowiednim wyborem w takiej sytuacji jest odzież z lekkich i przewiewnych materiałów, zakrywająca większość ciała. Dodatkowo przydatna może być czapka z daszkiem lub kapelusz, który nie tylko osłoni twarz przed promieniowaniem, ale również oczy, które dodatkowo powinny być zabezpieczone okularami przeciwsłonecznymi. Części ciała, które nie są osłonięte przez odzież należy zabezpieczyć smarując je odpowiednio wcześniej kremem lub innym preparatem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Polecanym przez nas produktem jest Sunwards Face Cream SPF 50+ 50ml , ponieważ zapewnia on globalną ochronę na najwyższym poziomie przed szerokim spektrum promieniowania słonecznego (UVB, UVA, promieniowanie widzialne oraz podczerwone). Zaletą kremu jest lekka, nietłusta formuła i zawartość antyoksydantów oraz substancji nawilżających. Dodatkowo na opakowaniu znajduje się wskaźnik intensywności promieniowania, który przypomina o konieczności nałożenia kremu. Produkt jest również dostępny w wersji kremu BB Sunwards BB Face Cream SPF 50+ 50ml, który wyrównuje koloryt cery i może zastąpić podkład, ograniczając tym samym ilość kosmetyków nakładanych na skórę.
Również leki do stosowania miejscowego mogą wykazywać działanie uwrażliwiające na promieniowanie słoneczne, są to m.in. tretinoina, adapalen i nadtlenek benzoilu. Dermatolog zazwyczaj zaleca stosowanie preparatów z tymi substancjami na noc, a na dzień wysoką fotoprotekcję.

Osoby ze słabo lub średnio nasilonym trądzikiem pospolitym, które nie wymagają bardzo intensywnego leczenia silnymi preparatami powinny w okresie letnim pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych. Oto one:

  • Dokładnie, ale nie zbyt agresywnie oczyszczaj skórę 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj, że na powierzchni skóry zbiera się łój, cząsteczki kurzu i innych zanieczyszczeń, produkty do makijażu, które należy usunąć przed nałożeniem pielęgnacji, aby nie dopuścić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Polecamy Aknicare Cleanser 200ml, Aknicare Gentle Cleansing Gel 200ml.

  • Pamiętaj o fotoprotekcji, ale wybieraj takie produkty do ochrony przeciwsłonecznej, które są dedykowane skórze tłustej i trądzikowej, o lekkiej i nieobciążającej konsystencji.  Pamiętaj, że niektóre preparaty przeciwsłoneczne mogą zawierać składniki sprzyjające powstawaniu zaskórników. Polecamy Aknicare Sun SPF 30 50ml.

  • Jeżeli jesteś narażony na promieniowanie słoneczne przez kilka godzin w ciągu dnia, pamiętaj o ponownym nałożeniu preparatu promienioochronnego.

  • Ogranicz ilość warstw nakładanego makijażu. Pamiętaj, że cząsteczki produktów do makijażu w połączeniu z łojem, potem i zanieczyszczeniami mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zrezygnuj z ciężkich, kryjących podkładów i pudrów na rzecz lekkich i dających naturalny efekt kremów BB. Polecamy Aknicare Cream Teintee Clair 50ml.

  • W ciągu dnia nie dotykaj skóry twarzy, żeby nie przenosić na nią bakterii i innych drobnoustrojów. Używaj żelu do dezynfekcji rąk. Polecamy Cleancare gel 75ml.

  • Dostosuj swoją wieczorną pielęgnację do aktualnego stanu skóry – jeżeli zmagasz się z łojotokiem i niedoskonałościami zastosuj krem o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzaskórnikowym i normalizującym wydzielanie sebum polecamy Aknicare Cream 50ml. Jeśli natomiast Twoim problemem jest podrażnienie, odwodnienie i przesuszenie skóry (np. wskutek promieniowania UV lub zakończonej kuracji dermatologicznej) wybierz krem lub kremowy żel o właściwościach przeciwzapalnych, głęboko nawilżających i odbudowujących barierę hydrolipidową. Polecamy Sensicure Cream Gel 50ml, Hydratime plus 50ml.

  • Nie rozdrapuj i nie „wyciskaj” zmian trądzikowych. Na szczególnie uciążliwe zmiany zapalne i zaskórniki zastosuj skoncentrowane preparaty punktowe. Pomogą one zredukować niedoskonałości i zapobiec powstawaniu przebarwień. Polecamy Aknicare Treatment Lotion 25ml, Aknicare SR Skin Roller 5ml.

  • Stosuj odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Jedz dużo warzyw i owoców, kasz i produktów pełnoziarnistych. Zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej. Ogranicz spożycie cukru, soli oraz nabiału. Pij dużo wody.

To wszystko powinno pomóc Twojej skórze w walce z trądzikiem w okresie letnim, a Ty będziesz mógł cieszyć się zdrowo wyglądającą cerą!